Noyabrın 30-da “Caspian Energy Forum Prague– 2018” keçiriləcək
8-ci Beynəlxalq “Caspian Energy Forum Prague – 2018”də dünyanın 17 ölkəsindən 300-dən çox deleqat iştirak edəcək. Bu barədə Caspian European Club-un Sədrinin birinci müavini və baş icraçı direktoru Telman Əliyev məlumat verib.
“Caspian Energy Forum Praque – 2018” Azərbaycan Respublikasının Çex Respublikasındakı Səfirliyinin və Caspian European Club-un dəstəyilə 2018-ci il noyabrın 30-da təşkil olunacaq.
““Caspian Energy Forum Prague – 2018”in deleqatları arasında nazirliklərin, Avropanın dövlət və biznes qurumlarının rəhbərləri, Avropa Komissiyasının, dövlət və transmilli şirkətlərin, beynəlxalq maliyyə institutlarının, aparıcı analitik mərkəzlərin, investisiya şirkətlərinin və reytinq agentliklərinin, Çex Respublikasında akkreditə olunmuş diplomatik və beynəlxalq missiya nümayəndələri yer alıb”, - deyə Telman Əliyev bildirib.
“Caspian Energy forum Prague – 2018”in təşkilini yüksək qiymətləndirən  Azərbaycanın Çex Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fərid Şəfiyev Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminatında mühüm rol oynadığını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, uzun illər ərzində Çexiya ilə Azərbaycan arasında təkcə neft deyil, həm də qeyri-neft sahəsində ikitərəli sıx əməkdaşlıq formalaşıb. Səfir Fərid Şəfiyev bu forumun ticarət mübadiləsinin daha da artımına, sahibkarlar arasında əlaqələrin qurulmasına, investisiya cəllbinə və yeni müəssisələrin yaranmasına xidmət edəcəyinə ümidini ifadə edib.
O, Xəzər-Qara dəniz və Baltik regionu ölkələrində ildə bir neçə dəfə keçirilən Caspian Energy Forum biznes-hökumət dialoqunun fəallaşması, neft və qeyri-neft sektoru şirkətləri arasında sıx əlaqələrin qurulması üçün əlverişli şəraitin yaradılması, transmilli şirkətlərlərlə kiçik və orta biznes nümayəndələrinin görüşlərinin təşkili, həmçinin qlobal əməkdaşlıqda maraqlı olan investor, ekspert və analitiklər üçün ənənəvi meydandır.
Telman Əliyev əlavə edib ki, http://www.caspianenergyforum.com linki vasitəsilə forumun proqramı və iştirakla  bağlı ətraflı məlumat əldə etmək, qeydiyyatdan keçmək mümkündür.
Caspian European Club 2002-ci ilin iyununda Xəzər-Qara dəniz regionunda fəaliyyət göstərən nəhəng neft-qaz şirkətlərinin dəstəyi ilə yaradılıb.
2016-cı il dekabrın 24-də Caspian American Club, 2018-ci il yanvarın 26-da Caspian Asian Club təsis olunub. Hər iki təşkilat 2 il ərzində Caspian European Club-un idarə heyətinin üzvləri tərəfindən idarə olunacaq. Caspian European Club-a daxil olan bütün şirkətlər avtomatik qaydada Caspian American Club və Caspian Asian Club-un, Caspian American Club və Caspian Asian Club-a daxil olanlar isə Caspian European Club-un üzvü hesab olunurlar.
Yarandığı ilk gündən Caspian European Club neft sahəsindən əldə olunan gəlirlərin qeyri-neft sektorunun inkişafına yönəldilməsinə imkan yaradır. Sıralarında 5 mindən artıq şirkət və təşkilatı birləşdirən Caspian European Club, Caspian American Club və  Caspian Asian Clubdünyanın 70 ölkəsində fəaliyyət göstərir, dövlət qurumları ilə özəl sektor arasında dialoqun dəstəklənməsi istiqamətində fəal iş aparır.
Caspian European Club, Caspian American Club və  Caspian Asian Club-un Sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevdir.
Həmçinin Caspian Energy Forum Prague - 2018-in keçirilmə tarixinə təsadüf edən Caspian Energy jurnalının xüsusi nömrəsi işıq üzü görəcək.
Caspian Energy dünyanın 70 ölkəsində yayılır.  19 il ərzində jurnalda dünyanın müxtəlif ölkələrinin prezident və baş nazirlərinin, həmçinin nüfuzlu beynəlxalq təşkilat və nəhəng transmilli şirkət rəhbərlərinin müsahibələri, aparıcı ekspertlərin icmal və analitik materialları dərc olunur.
Müxtəlif qiymətləndirmələrə görə, Caspian Energy jurnalı Xəzər-Qara dəniz və Baltik regionlarının aparıcı nəşrləri beşliyinə daxil olub, həmin regionlarda fəaliyyətin müəyyən edilməsində əksər sərmayəçilər üçün istiqamətləndirici rol oynayır.
* Material, informasiya, məqalələrin dərci, video və audio süjetlərin hazırlanması zamanı Caspian European Club, Caspian American Club və  Caspian Asian Club-un tədbirinə istinad etmək mütləqdir.

Caspian Energy Forum Prague– 2018 to be held on November 30
Over 300 delegates from 17 countries of the world will attend the 8th International “Caspian Energy Forum Prague – 2018”. First Deputy Chairman and Chief Executive Officer of the Caspian European Club Telman Aliyev stated.
«Caspian Energy Forum Praque– 2018” will be held with the support of the embassy of the Azerbaijan Republic to the Czech Republic and the Caspian European Club on November 30, 2018.
“Heads of ministries, European public and business structures, representatives of the European Commission, public and trans-national companies, international financial institutes, leading analytical centers, investment companies and rating agencies, as well as representatives of diplomatic and international missions accredited in the Czech Republic are among the delegates of the Caspian Energy Forum Prague – 2018”, Telman Aliyev said.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to the Czech Republic Farid Shafiyev has highly assessed the conduction of  Caspian Energy Forum Prague – 2018, stressing that Azerbaijan is now playing a big role in ensuring energy security of Europe. According to him, over many years, Czech Republic and Azerbaijan have established a tight bilateral cooperation not only in the oil but also in the non-oil sector. Ambassador Farid Shafiyev expressed hope that this forum would contribute to much higher increase of goods turnover, establishment of contacts between entrepreneurs, attraction of investments and creation of new enterprises.
He noted that Caspian Energy Forum is held several times a year in the countries of the Caspian-Black Sea and Baltic regions, and is a traditional ground creating favourable conditions to enhance a business-to-government dialogue, to establish tight contacts between the oil and non-oil sector companies, to arrange meetings between transnational companies and small/medium business representatives, as well as arrange meetings of investors, experts and analysts interested in global cooperation of business.
Telman Aliyev added that the program of the forum, detailed information about conditions of participation and registration are available at http://www.caspianenergyforum.com.
The Caspian European Club was established in June 2002 with the support of the largest oil and gas companies working in the Caspian-Black Sea region. The Caspian American Club (established on 24 December 2016) and Caspian Asian Club (26 January 2018) will be managed by the Members of the Board of the Caspian European Club for 2 years. All companies that join the Caspian European Club as members get an automatic membership within the Caspian American Club, Caspian Asian Club and vice-versa.
Since the very establishment the Caspian European Club has promoted attraction of revenues from the oil industry towards the development of the non-oil sector. The Caspian European Club, Caspian American Club and Caspian Asian Club, which bring together more than 5,000 member companies and organizations, operate in 70 countries around the world and makes proactive efforts to support a dialogue between the government agencies and the private sector.
His Excellency President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev is the Chairman of the Caspian European Club, Caspian American Club and Caspian Asian Club.
Besides, a special issue of the Caspian Energy journal, timed to coincide with the date of conduction of Caspian Energy Forum Prague – 2018, will be released as well.
Caspian Energy is distributed in the 70 countries of the world. For 19 years the journal has been publishing interviews of Presidents and Prime Ministers of different countries of the world, as well as heads of authoritative international organizations, big transnational companies, reviews and analytical materials of leading experts.
According to various estimates, Caspian Energy is ranked among the top 5 leading journals of the Caspian-Black Sea and Baltic regions, and serves as a guideline for many investors when considering the line of activity in the Caspian-Black Sea and Baltic regions.
A reference to the Caspian European Club, Caspian American Club and  Caspian Asian Club event is mandatory when publishing materials, information, articles or preparing audio and video plots.