Mətbuat şərhi 05 may 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vışeqrad Qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin Praqada keçirilmiş görüşündə iştirak edib
4 may 2016-cı il tarixində Vışeqrad Qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin Praqada keçirilmiş toplantısında iştirak etmək məqsədilə xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarov Çexiyaya səfər edib.
Nazir E.Məmmədyarov Vışeqrad Qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin toplantısında çıxış edib. Çıxışı ərzində cənab E.Məmmədyarov Şərq tərəfdaşlığı çərçivəsində Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasındakı münasibətlər haqqında söhbət açıb, Vişeqrad Qrupu ilə əməkdaşlıq məsələlərinin əhəmiyyətinə toxunub. Aİ üzv ölkələri arasında strateji tərəfdaşların sayının artmasının Azərbaycanı eyni şərtlər altında Aİ ilə dialoqu inkişaf etdirməyə ruhlandırdığı qeyd olunub. Azərbaycanın Riqa Şərq Tərəfdaşlığı sammitində Aİ-Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlıq Saziş layihəsini təqdim etdiyi, bu sazişin ikitərəfli əlaqələri keyfiyyətcə yeni strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldıracağı və Aİ-Azərbaycan əməkdaşlığının gələcəyi üçün daha yaxşı platforma rolunu oynayacağı vurğulanıb.
E. Məmmədyarov tədbir çərçivəsində Çexiya, Macarıstan, Gürcüstan, Moldova, Belarus xarici işlər nazirləri, habelə İsveçin dövlət naziri və Niderland Krallığının xarici işlər nazirinin müavini ilə ikitərəfli görüşlər keçirib. E.Məmmədyarovun keçirdiyi görüşlər ərzində Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, regional təhlükəsizlik məsələləri, Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasındakı əməkdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif aspektləri müzakirə edilib. Çexiya və Macarıstan xarici siyasət orqanlarının rəhbərləri Aİ-Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlıq Saziş layihəsini dəstəklədiklərini və ölkəmizi Vışeqrad Qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı platforması çərçivəsində dəstəkləməyə hazır olduqlarını qeyd ediblər.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov participated at the meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Visegrad Group and the Eastern Partnership countries
Foreign Minister Elmar Mammadyarov visited Czech Republic to participate at the meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Visegrad Group and the Eastern Partnership countries held in Prague on May 4, 2016.
Minister Elmar Mammadyarov delivered a speech at the meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Visegrad Group and the Eastern Partnership countries. In his speech he talked about the relations between European Union and Azerbaijan within the Eastern Partnership and touched upon the importance of partnership with Visegrad Group.
He stated that the growing number of strategic partners among the EU member states inspires Azerbaijan to advance the dialogue with the EU on the same premises. It is also mentioned that Azerbaijan has introduced a draft EU-Azerbaijan Strategic Partnership Agreement in Riga Eastern Partnership Summit, this agreement will upgrade our bilateral relationship to qualitatively new level of strategic partnership and provide a better platform for the future of EU-Azerbaijan cooperation.
Elmar Mammadyarov held bilateral talks with the Foreign Ministers of Czech Republic, Hungary, Georgia, Moldova and Belarus, as well as Minister of the State of Sweden and Deputy Foreign Minister of the Kingdom of Netherlands. At the meetings Armenia-Azerbaijan conflict, regional security issues, various aspects of cooperation between Azerbaijan and the EU were discussed. Foreign Ministers of Czech Republic and Hungary stressed their support for the EU-Azerbaijan Strategic Partnership Agreement and expressed their willingness to support our country within the Visegrad Group and the Eastern Partnership platform.