İlham Əliyev Çexiya Parlamenti Deputatlar Palatasının sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Yan Hamaçekin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Yan Hamaçek ilə həm Azərbaycanda, həm də Çexiyada keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırladı. Prezident İlham Əliyev Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədrinin böyük nümayəndə heyəti ilə Bakıya səfərini iki ölkə arasında qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri yenidən nəzərdən keçirmək, əlaqələrimizin inkişafına təkan vermək və gələcəkdə görülə biləcək işləri müzakirə etmək üçün yaxşı fürsət yaratdığını vurğuladı.
Çex Respublikasının Prezidenti Miloş Zemanın salamlarını Prezident İlham Əliyevə çatdıran Yan Hamaçek dövlət başçıları arasında çox yaxşı qarşılıqlı təmasların olduğunu qeyd etdi. İkitərəfli münasibətlərimizin yüksək səviyyədə olduğunu deyən Yan Hamaçek hər iki ölkənin prezidentlərinin bu əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verdiyini vurğuladı. O, ölkələrimizin parlamentləri arasında da yaxşı əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirdi.
Ölkəmizə sonuncu dəfə Bakıda keçirilən birinci Avropa Oyunları zamanı səfər etdiyini məmnunluqla xatırlayan qonaq Oyunların qısa müddət ərzində yüksək səviyyədə təşkili münasibətilə ölkəmizi və şəxsən Prezident İlham Əliyevi bir daha təbrik etdi. Bakının artıq Avropanın idman paytaxtına çevrildiyini qeyd edən Yan Hamaçek ölkəmizdə bu dəfə Formula 1 yarışlarının keçirilməsinin bunun daha bir göstəricisi olduğunu dedi.
Prezident İlham Əliyev Formula 1 yarışlarının Bakıda keçirilməsinin əhəmiyyətindən və bu istiqamətdə görülən işlərdən danışdı. Dövlətimizin başçısı bu yarışın tamaşaçı auditoriyası baxımından Yay Olimpiya Oyunları ilə eyni səviyyədə tutulduğunu qeyd etdi və tədbirin ölkəmizə olan marağı daha da artıracağına əminliyini bildirdi.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı danışıqların hazırkı vəziyyəti ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, iki ölkə arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən enerji, bank sektoru, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Dövlətimizin başçısı Çex Respublikasının Prezidenti Miloş Zemanın salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Çexiya Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

Ilham Aliyev received a delegation led by the chairman of the House of Deputies of the Czech parliament
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by chairman of the House of Deputies of the Czech parliament Jan Hamacek.
The head of state recalled his meetings with Jan Hamacek both in Azerbaijan and Czech Republic. President Ilham Aliyev said Jan Hamacek`s visiting Baku with a large delegation created a good opportunity for reviewing the issues of mutual interest, giving impetus to the bilateral relations and discussing work to be done in the future.
Extending Czech President Milos Zeman`s greetings to President Ilham Aliyev, Jan Hamacek said there were good contacts between the heads of state. Hailing the high-level bilateral ties, he noted that both presidents made considerable contribution to the development of relations. Jan Hamacek also pointed to good cooperation between the parliaments of Azerbaijan and Czech Republic.
Saying he last visited Azerbaijan during the European Games in Baku, Jan Hamacek congratulated the country and personally President Ilham Aliyev on the excellent organization of the Games in such a short period of time. Saying Baku had already become the European sports capital, he described the Formula 1 racing to be held in the country as another sign of this.
President Ilham Aliyev emphasized the importance of holding the Formula 1 racing in Baku, and highlighted preparations for the event. The head of state said the racing was equal to the Summer Olympic Games in terms of the size of the audience, expressing confidence that the event would increase interest in Azerbaijan.
The sides discussed the current state of talks on the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, as well as the issue of the expansion of the bilateral relations in a number of areas, including energy, banking sector, agriculture and tourism.
The head of state thanked for the greetings of Czech President Milos Zeman, and asked Jan Hamacek to extend his greetings to the Czech President.