No:365/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Çex Respublikasının xarici işlər naziri Yakub Kulhanek ilə görüşünə dair məlumatı
30 sentyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Azərbaycan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Çex Respublikasının xarici işlər naziri Yakub Kulhanek ilə görüşüb.
Xarici işlər nazirləri arasında təkbətək başlayan görüş, daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş formatda davam edib.
Çexiya nümayəndə heyətini salamlayan nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin Çex Respublikası ilə əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini bildirib və bu xüsusda, “Azərbaycan Respublikası ilə Çex Respublikası arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə”nin ikitərəfli münasibətlərin daha yüksək səviyyəyə qaldırılmasında önəmli rolunu qeyd edib.
İkitərəfli səfər mübadilələrinin əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, Çexiya nazirinin cari səfərinin və bu çərçivədə keçirilmiş görüş və tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Nazir Yakub Kulhanek rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin dostcasına qarşılanmasından məmnunluq ifadə edərək, Azərbaycanın Çexiya üçün vacib tərəfdaş ölkə olduğunu qeyd edib. O, səfəri çərçivəsində Biznes Forumunun açılışında iştirakını məmnunluqla qeyd edərək, hər iki tərəfdən önəmli sayda şirkətlərin iştirak etdiyi bu tədbirin iki ölkə arasında iqtisadi münasibətlərin inkişafı üçün önəmli olduğunu bildirib.
Tərəflər, iki ölkə arasında siyasi dialoqun davamlılığı, iqtisadi-ticarət sahələrində mövcud potensiala uyğun olaraq əlaqələrin inkişafının vacibliyi, o cümlədən ölkələrimiz arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Qarışıq Komissiyanın fəaliyyəti, parlament ölçüsü üzrə əlaqələrin genişləndirilməsi, habelə humanitar, turizm sahələrində münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə mövcud olan post-münaqişə mərhələsi və ən son vəziyyət, o cümlədən Azərbaycan tərəfinin Ermənistan işğalından azad etdiyi ərazilərində həyata keçirdiyi bərpa, quruculuq, reinteqrasiya işləri barədə məlumat verib. Nazir, bu ərazilərdə Ermənistan tərəfindən onilliklər ərzində məqsədli şəkildə basdırılan minalar və bu ciddi təhdidin ağır nəticələrindən danışıb. Azərbaycan tərəfinin 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatın icrası ilə bağlı gördüyü tədbirlər barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.
Nazir Yakub Kulhanek bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsinin vacibliyini vurğulayıb və Çexiya şirkətlərinin bərpa və quruculuq prosesində iştirak etmək marağını ifadə edib.

No:365/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Jakub Kulhánek
On September 30, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Jakub Kulhánek in the framework of the latter’s working visit to the Republic of Azerbaijan.
The meeting between the Foreign Ministers started in tête-à-tête format and later continued with participation of delegations from both sides.
Welcoming the Czech delegation, Minister Jeyhun Bayramov highlighted that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with the Czech Republic, and noted the key role of the “Joint Declaration on Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Czech Republic” in raising the bilateral relations to a higher level.
Noting that the reciprocal bilateral visits contribute to the development of relations, Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of the current visit of the Czech Minister, as well as the meetings and events held in this framework.
Minister Jakub Kulhánek expressed satisfaction with the friendly welcome of the delegation led by him, noting that Azerbaijan is an important partner country for the Czech Republic. He noted with satisfaction his opening of the Business Forum during the visit, highlighting that the event, which was attended by a significant number of companies from both sides, was important for the development of economic relations between the two countries.
The sides exchanged views on the continuation of the political dialogue between the two countries, the importance of developing relations in accordance with the existing potential in the economic and trade spheres, as well as the activities of the Joint Commission on Economic, Technical-Scientific, and Cultural Cooperation between the two countries, the expansion of relations on the parliamentary level, as well as the further development of relations in the humanitarian and tourism spheres.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the current post-conflict situation in the region and the latest developments, including the restoration, reconstruction and reintegration works carried out by Azerbaijan in the territories liberated from the occupation of Armenia. The Minister spoke about the landmines deliberately planted by Armenia in these areas for decades and the grave consequences of this serious threat. The other side was informed about the measures taken by Azerbaijan to implement the Trilateral Statement of November 10, 2020.
Minister Jakub Kulhánek stressed the importance of ensuring peace and security in the region and expressed the interest of Czech companies to participate in the process of restoration and reconstruction.
The Ministers also discussed issues of cooperation within the framework of the international organizations.